יום מוצלח

שינוי שם פרטי, מה צריך לקחת בחשבון בצעד הדרמטי כל כך

למעלה מ 17,000 ישראלים שינו את שמם הפרטי בשנה שעברה. רוצה גם אתה שם חדש ‘שם עם מזל’ שם להתחלה חדשה? מה צריך לעשות בכדי שהמהלך של שינוי שם ישפיע לטובה? מה צריך לקחת בחשבון כשעושים מהלך כל כך משמעותי ודרמטי בחיים?

בהמשך תכנית הטלוויזיה ‘הבית היהודי’ בערוץ הראשון בה נעסוק בשאלת חשיבותו של שמו של האדם ביהדות ונברר האם משנה שם משנה מזל …?

לפי דברי האר”י ז”ל, בספרו “שער הגלגולים”, השם שניתן לאדם בלידתו הינו השם שהקב”ה שם בפי הוריו והוא השם המתאים ביותר לנשמתו. שם זה, מגדיר את גורלו, את מהלך חייו ואת התיקונים שיבצע במהלכם. מכאן אמרו חכמים שהשם גורם לטוב או רע.

 

לאותיות השם, כפי שנקרא בזמן הלידה, יש חשיבות רבה. אנו מתייחסים לשם כפי שניתן בזמן הלידה ולא לקיצור או לשם חיבה שנגזר ממנו.

כל אות היא צינור רוחני לשפע, ויתור על אות אחת או יותר מצמצם את מרחב פעולתו של האדם בחייו. מכאן, אומרים המקובלים, ששינוי שם יכול לעשות רק אדם המסוגל לראות את השני בראייה פנימית ומרחבית.

 

במקרים מסויימים של הרעה במצב האדם: חולי, צרות תכופות ומתמשכות, תחושת תקיעות קשה, צורך בשינוי רוחני, אפשר לשנות את גזר הדין ולתקן את מצבו של האדם באמצעות שינוי שמו. המקרים הללו מאותתים שהאדם מיצה את המהות הקיימת של השם, ומוכן לקבל מהות/שם חדש.

כשמשתנה שמו, האדם מקבל יעוד חדש ונפתחת בפניו אפשרות לפעול בדרך שונה.

לפעמים מוסיפים לאדם שם נוסף לצורך חיזוק. במקרים אלו הוספת השם מאפשרת לאדם לקבל תוספת כוח כדי שיוכל להתגבר על קשיי היום יום, לזכות בזיווג טוב יותר, לשפר את מצבו הכלכלי, במקרים של עקרות ועוד.

המקובלים שינו שם או הוסיפו שם באמצעות תפילות.

 

מקורות

שינוי שם
חכמי התלמוד במסכת ראש השנה טז, ב אומרים: “ארבעה דברים קורעין גזר דינו של אדם ואלו הן:
• צדקה,
• צעקה,
• שינוי שם
• ושינוי מעשה.
• ויש אומרים אף שינוי מקום”.
 
המקור לכך בספר בראשית ספר היצירה מובא כי ה’ בעצמו שינה לאברהם אבינו ושרה אימנו את שמם.
בהוספת האות ה’ בשמם וכפי שמעיד הכתוב השתנה מזלם.
 
אפשר לומר באופן הגיוני ורציונאלי שאין הכוונה ששינוי השם משנה את האדם או את גורלו, אלא בעקבות שינוי השם האדם עושה תשובה. כלומר קל לו עכשיו להתחבר לשורשו ולהתחיל התחלה חדשה.
הרמב”ם בהלכות תשובה ב, ד נותן הסבר לשינוי השם: “ומשנה שמו, כלומר – אני אחר ואיני אותו איש שעשה אותן המעשים”. כלומר: “אינני אותו אדם, אני אדם חדש, שיניתי את כל אישיותי וכדי להשלים את התהליך של שינוי ההתנהגויות והתוצאות של מעשיי שיניתי את שמי”.
 
ניתן גם להסביר כפי שמסביר הר”ן, רבנו נסים, הסבר אחר: “אני מחליט לעשות תשובה גדולה ובתור זירוז הריני מחליף את שמי. כל פעם שאשמע את שמי החדש אזכור שעלי להפוך לאדם חדש”.
 
 
צפו ‘בנגיעה קטנה בנושא’ בקטע מתוכנית בנושא הכל כך מעניין ומבטיח.

 

ראה נספח שינוי שמות – החוק בישראל.

רזיאל פריגן

רזיאל פריגן הינו סופר, הוגה קיומי ופרשן. מייסד המרכז הטיפולי אבחוני קבלי 'ReviveLife' ושיטת האקסתרפיה. מדריך רוחני ויועץ אישי.

כתיבת תגובה

Back to top button