מאמרים

טור דעה || הסיבה מס 1 לגרושין

הקריאה להפסקת האלימות במשפחה יכולה להיות נכונה, הוגנת וכנה רק אם נצרף אליה קריאה לשינוי מבנה המשפחה, תחומי האחריות, והאחריות המשותפת לילדים,

עיקרי הסיפור
  • Knowledge is power
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

מאחרי כל גבר אלים עומד בית הדין הרבני ובית המשפט לעיניני משפחה ועורך דין קילר ששתה לו דרך גרושתו 120,000 שקל (והפוך) שלקחו לו את כבודו כאדם את אשתו את ילדיו. הפכו אותו לאשם, לפושע, לקרימנל ולסוטה. הורידו אתו על הברכיים לא לפני ששברו לו את פיקות הברך בצווי הרחקה ובתואנות למסוכנות.

שום גבר אוהב ומעניק ונדיב לא הופך פתאום להיות אלים. זו הדרך היחידה העצובה והנוראה והלא נכונה שמצב בלתי נסבל והשפלה מערכתית גורמת לבנאדם טוב שנדחק לפינה.

אני לא מתכוון לגברים עם בעיה פתולוגית הם סיפור אחר וטיפול אחר של אלימות אלא לגברים אלימים וזועמים ‘חסרי אונים’ מול רדיפה מערכתית, הרסנות ונקמנות.

הסיבה מספר 1 לגירושין אינה אלימות או אהבה שנגמרה אלא ‘הנשואין כמוסד חוקתי’. המתח בו נמצאים בני הזוג במסגרת הנשואין כתוצאה ממבנה משפחתי מיושן ותפיסה מעוותת ולא עדכנית אולם חוקית לגמרי הנאכפת בחוק מטילה את מלוא נוראותה על בני הזוג כיחידים וכמשפחה.

הקריאה להפסקת האלימות במשפחה יכולה להיות נכונה, הוגנת וכנה רק אם נצרף אליה קריאה לשינוי מבנה המשפחה, תחומי האחריות, והאחריות המשותפת לילדים, פרק נוסף של סיום בכבוד לא פחות מההתחלה המפוארת בלבן ובחליפת חתן. קריאה ברורה להפסקת העריצות, עינוי ועיוות הדין בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לעיניני משפחה. לא יתכן להשאיר את הסדר החוקתי הקיים על כנו ולהמשיך להתעמר בזוגות המבקשים לסיים את נשואיהם ולגרור משפט גירושין למשך מספר שנים. לא יתכן שלהתגרש יעלה לכל אחד מבני הזוג למעלה מ100000 שקל בכדי שזכויותיהם ישמרו. ולדאבון הלב למרות המחיר הכבד התוצאה גורמת לכל כך עוגמת נפש לזוג שכבר אינו זוג ולילדים.

אני לא בעד שום שימוש במתן הגט או בפירוק שותפות בכדי להשיג יתרון בדין, ומי שעושה שימוש כזה או עוזר במיישרים או באופן עקיף שותף לפשע נגד המשפחה.

התא המשפחתי הוא הערובה לעתידו של עם. ילדים צריכים לחיות ולגדול במקום יציב שקט מוגן בטוח אולם לא פחות מכך מחובתינו לדאוג שגם ההורים בני הזוג ירגישו בטחון מלא בזוגיות כמקום בטוח מפני זלעפות החיים. בטחון רגשי מלא שהם ורק הם יהיו הבעלים של הזוגיות הזו מבלי התערבות מזהמת של שום מערכת.

זה כל כך מפחיד ונורא שהדבר הזך והטהור בחיינו להתחתן, להקים בית, להיות חתן, להיות כלה הפכו לסיוט בו האהוב או האהובה של אתמול באמצעות המוסד החוקתי הנקרא נשואין יהפכו להיות אוייב הנוראי, זה לא אולי זה ודאי השאלה היא רק מתי?

אל תשאלו את השאלה הלכאורה מתבקשת אז מה אתה מציע? או תפטירו ‘בנתיים זוגיות ונשואין זו הצורה הכי פחות גרועה לעבור בה את החיים’. האלימות, רצח במשפחה, אבות גרושים מתאבדים לא שווים את מחיר האומץ הנדרש בכדי לשנות את מה שהיה צריך לשנות – מזמן!

אני כותב את הדברים מדם לבי ומנסה למתן את הכעס הפגיעות והכאב להם נחשפתי באופן אישי, לא פילוסופיית חיים לא גישה רוחנית לחיים אלא האמת הקרה שהדבר היפה הזה ‘אנחנו’ יכול לההפך כשנוגעים בו אנשי החוק והסדר.

רזיאל פריגן

רזיאל פריגן הינו סופר, הוגה קיומי ופרשן. מייסד המרכז הטיפולי אבחוני קבלי 'ReviveLife' ושיטת האקסתרפיה. מדריך רוחני ויועץ אישי.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

Back to top button